Jdi na obsah Jdi na menu

Co TFP obnáší

Jde v podstatě o dohodu mezi modelem a fotografem, která se týká fotografování a způsobu naložení se vzniklými fotografiemi. Fotograf obvykle nabídne bez nároku na honorář modelu sérii nejlépe zdařilých fotografií. Model jako protislužbu většinou fotografovi poskytne licenci pro použití pořízených fotografií a udělí fotografovi dohodnutý model release.

TFP je vlastně formou barteru – žádná ze stran neplatí té druhé peníze (za fotografování jako takové) – a prospěch z této dohody mají obě strany: model(ka) získá fotografie do svého „booku“, kterými se může prezentovat (například pro další zakázky, konkurzy apod.) a fotograf další referenci a fotografie do svého portfolia. TFP praktikují začínající, amatérští a poloprofesionální i profesionální fotografové, často bývá používáno k vyzkoušení kreativního záměru.

 

Co od TFP neočekávat

Od TFP by se nemělo očekávat:

·       peníze (možná s výjimkou nákladů, které se samotným fotografováním přímo nesouvisejí a mohou být dohodnuty ad hoc, např. doprava, vizážistka, upravení fotografií nad rámec dohody atd.)

·       „méněcenné“ chování fotografa vůči modelu – vztah a spolupráce mezi oběma by měla být profesionální a ve stylu „rovný s rovným“

·       apriori druhořadou kvalitu výsledných snímků – TFP není záminkou pro odbytí výsledné kvality

·       volné pojetí či výklad dané dohody – standardem bývá písemná smlouva, která alespoň bodově ale jasně shrnuje práva a povinnosti obou stran

·       nelimitovaná práva k užití ze strany fotografa – zejména u aktů by mělo být specifikováno, jakým způsobem je může fotograf použít. Fotografovi většinou zůstává copyright na fotografie, ale model(ka) by měla mít ve smyslu zákona určité slovo, co se týče způsobu použití. Z toho vyplývá, že použití konkrétních fotografií může být u TFP omezeno přáním druhého účastníka, toto často bývá u fotografií s aktovou tématikou nebo u nepovedených fotografií, případné omezení se může týkat i způsobu šíření, omezení může být např. i teritoriální.

·       nelimitované množství fotokopií pro model(ku) v digitální nebo tištěné podobě dle dohody – pořizování tištěných fotokopií není levnou záležitostí a výtěžkem spolupráce pro model(ku) z TFP by od fotografa tedy mělo být „rozumné“ množství fotokopií přiměřené (reprezentovatelné) kvality.

 

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Time_For_Prints

 << Zpět na stránku TFP FOCENÍ

 

www.mufoto.cz

Statistiky

Online: 7
Celkem: 2267797
Měsíc: 11926
Den: 481