Jdi na obsah Jdi na menu

6. 4. 2015

Vyplatí se nakupovat fototechniku v zahraničí?

V dnešní době mezinárodního obchodu lze i fotografickou techniku nakupovat v zahraničí. Často používaný je zejména systém eBay. Nákup v zahraničí sice může být někdy levnější, ale přináší s sebou jistá rizika, která nemusí být na první pohled znát. V tomto článku si ukážeme, jaké nástrahy na vás mohou čekat a  jak se jim vyhnout. Také zjistíte, kdy se nákup v zahraničí může a naopak nemusí vyplatit (aktualizováno o nová čísla).

Proč zrovna nákup v zahraničí?

Investice do fotografické techniky bývají často nemalé, zvláště pak jedná-li se o poloprofi nebo profi fotoaparáty a objektivy. To už asi na vlastní peněženku pocítil každý, kdo se fotografování věnuje trochu více. I proto lidé často hledají způsoby, jak pořídit foto techniku levněji. Kromě použitého zboží v bazarech se tu ještě nabízí druhá možnost - nákup ze zahraničí, kde fotografická technika bývá často levnější. Takže logicky cena je jediným motivem nákupu mimo ČR. Jenže ono to nemusí být tak růžové, jak to vypadá... ale nepředbíhejme a vezměme to pěkně popořadě. Jak lidé nejčastěji v zahraničí nakupují?

Nakupujeme na eBay

Nákup v zahraničí je nejčastěji realizován  systémem eBay, kde lze pořídit fotografickou techniku hned několika způsoby:

 

 • Aukce: klasická aukce, ve které prodejce vyhlásí počáteční cenu a zájemci postupně přihazují, dokud nenastane v předem stanovený datum a čas konec aukce. Vyhrává zájemce s nejvyšší nabídkou. Nejčastěji se takto prodává použitá fototechnika.
 • Přímý nákup (Buy it Now): prodejce stanoví pevnou cenu, za kterou lze zboží koupit.Obvykle přes eBay takto prodávají různé obchody s fototechnikou. Je to prakticky stejný nákup, jako v obchodě (akorát transakce nákupu je řešena na eBay).
 • Přímý nákup s možností nejlepší nabídky (Buy it Now or Best Offer): stejné jako výše, ale prodejce dává možnost nakupujícímu, aby nabídl rozumnou cenu pro obě strany. Tím prodejce dává prakticky najevo, že je ochoten smlouvat na nižší cenu, než je uvedena.

Nákup na eBay je velice jednoduchý - pokud se nejedná o aukci, je to stejné jako v běžném e-shopu. Ovšem pozor - různí prodejci umožňují různé způsoby platby. Všichni ale umožňují platbu přes systém PayPal.

 

Platíme přes PayPal

 

Systém PayPal je v dnešní době asi nejvíce rozšířený systém pro online platby.

Existují samozřejmě i jiné (např. MoneyBookers), ale princip je v podstatě stejný. Založení a vedení účtu na PayPal.com je zdarma. Jediné, co k založení účtu na PayPal potřebujete, je platební karta s aktivovanou možností online plateb.

PayPal lze používat v praxi dvěma způsoby:

 1. Mít na svém PayPal účtu převedené nějaké peníze z karty a s těmi pak platit (peníze lze průběžně přidávat a za určitých podmínek i vracet zpět na kartu).
 2. Mít svůj PayPal účet napojený na platební kartu.

První způsob je zřejmý a není potřeba jej dále rozvádět. Druhý způsob funguje tak, že na svém PayPal účtu nejprve nastavíte číslo své platební karty. Poté při nákupu už nemusíte nikdy nikde vystavovat číslo své platební karty a pouze potvrdíte částku a nákup ve svém PayPal účtu (tam vás obchod vždy přesměruje). Peníze se vám poté strhnou z platební karty, tedy z účtu. Je to bezpečné (nevystavujete v obchodech číslo karty) a rychlé. PayPal pak funguje jako prostředník mezi obchodem a vaším účtem, respektive platební kartou.

Kdy se vyplatí nákup v zahraničí

A nyní k tomu nejdůležitějšímu. Nakupovat fotografickou techniku v zahraničí se vyplatí nejčastěji tehdy, jedná-li se o:

 • Velmi drahý fotoaparát.
 • Velmi drahý objektiv.
 • Použitý objektiv za nízkou cenu.
 • Příslušenství za nízkou cenu.

V praxi platí přímá úměra: čím dražší fotografickou výbavu nakupujeme, tím větší může být úspora při nákupu v zahraničí. Často se příliš nebo vůbec nevyplácí kupovat nové fotoaparáty a objektivy v hodnotě pod deset tisíc korun českých. U stativů, filtrů a dalšího drobného příslušenství je pomyslná hranice podstatně nižší.

Naopak se ale může někdy vyplatit nákup použitých objektivů (zde ale buďte obezřetní). Také příslušenství (například rádiové odpalovače) lze často sehnat za výrazně nižší částku, než v ČR.

Nevýhody nákupu v zahraničí

Nákup v zahraničí ale nemusí být tak růžový, jak se může na první pohled zdát. Nese s sebou totiž tři velká břemena:

 • Ztráta záruky - v ČR obvykle není možné uplatňovat záruku na zboží nakoupené v zahraničí.
 • Poplatek státu ve formě cla.
 • Poplatek státu ve formě DPH.

První nevýhoda nákupu v zahraniční je jasná - těžko lze v servisu dokládat zahraniční fakturu nebo záruční list. Někteří výrobci fotografické techniky umožňují uplatňovat záruku v rámci EU, ale například s americkým servisním listem u nás moc nepochodíte. Zde záleží na tom, co nakupujeme - u objektivů je riziko nějakého poškození menší, než u složité digitální zrcadlovky. Také se vyplatí porovnat si případné náklady na záruční opravu v ČR - seřídit objektiv na front / back focus bude určitě levnější, než měnit čip na full-frame digitální zrcadlovce.

 

Možné je samozřejmě uplatnit reklamaci v zemi nákupu - to ale znamená zaslat na vlastní náklady zakoupený fotoaparát například do USA a doufat, že po cestě neutrpí a že se v pořádku vrátí opravený.

Další dva body závisí na tom, je-li nákup realizován v zemi Evropské Unie a jaká je deklarovaná hodnota zásilky. Nákupy v rámci EU nepodléhají zdanění ani celnímu dluhu (tedy není potřeba platit clo ani DPH). Díky tomu můžete v rámci EU nakupovat libovolně drahou fotografickou výbavu a nemusíte se obávat jakéhokoliv navýšení ceny z důvodu cla nebo DPH.

Ovšem nákupy mimo EU mohou podléhat daňovému zatížení a celnímu dluhu:

 • Zboží do 22 EUR nepodléhá celnímu dluhu ani DPH.
 • Na zboží v ceně od 22 EUR do 150 EUR se vztahuje DPH 21%, nikoliv však clo.
 • Za zboží v ceně nad 150 EUR zaplatíte DPH i clo (3-11% dle povahy zboží).

DPH se pak počítá nejen z ceny zboží, ale z ceny dopravy. Plus ještě musíte počítat s tím, že například Česká pošta vám naúčtuje za zastupování v celním řízení téměř dvě stovky.

Jak je to v praxi: Lidé mají různé zkušenosti. Někdo nakupuje z USA a Číny všemožné fotografické vybavení, i v hodnotách daleko přesahujících 22EUR a nikdy jim celní dluh nikdo nevyměřil. Naopak jsou ale zkušenosti, kdy celníci požadovali deklarovat hodnotu i u drobného příslušenství v minimální hodnotě (clo ani DPH nakonec vyměřeno nebylo, ale zásilka byla zadržena). Takže se zdá, že nákup mimo EU v hodnotě přesahující 22 EUR je sázkou do loterie - clo a DPH může a nemusí být vyměřeno, asi je to podle toho, jak se celníci vyspí, kdo ví...

Jak se vyhnout celním poplatkům

Následující odstavce pouze popisují některé praktiky lidí a rozhodně neslouží jako návod pro jejich realizování. S rizikem trestního stíhání někteří lidé nakupují tak, že si někým nechají dovézt fotografickou techniku například z USA. Pokud někdo jede do USA a zpět veze v batohu objektiv bez krabice, dokladu a záručního listu, tak těžko bude někdo prokazovat, že byl objektiv pořízen právě v USA.

V dnešní době levných letenek ani nemusíte mít nikoho známého - pokud chcete nakoupit něco dražšího, může se vám opravdu vyplatit zakoupit zpáteční letenku do USA a nakoupit si fotovýbavu tam. Někteří lidé to tak dělají a pro jistotu vezou zpět nakoupenou výbavu jen tak v batohu, bez krabice, třeba i olepenou páskou, aby budila dojem staršího zboží.

Některé obchody, zejména ty čínské, při nákupu umožňují na zásilce deklarovat nižší hodnotu, než je ta reálná. Často to ale nemá smysl pokoušet, protože na celnici projde zásilka rentgenem a pokud je pochybnost, je zadržena.

Jestli chcete mít jistotu, že se vyhnete clu a DPH a kupujete věc dražší než výše uvedené ceny, nakupujte raději v EU. Tak například rádiové odpalovače koupíte přes eBay z Číny za cenu nižší, než přes eBay z Veké Británie. Jenže když si připočtete clo, tak zjistíte, že ono se to nakonec z té Velké Británie vyplatí. Navíc to pravděpodobně přijde dřív, než  Číny. Proto vřele doporučuji vždy si předem překontrolovat, jaká je cena v zemi v rámci / mimo EU, připočíst případné clo a podle toho se pak rozhodnout, kde budete nakupovat.

Shrnutí

Nákup v zahraničí může být velice výhodný, ale také může ve výsledku vyjít stejně nebo hůř, než nákup v ČR. Kvůli případnému clu a DPH se může výsledná cena vyšplhat na cenu stejnou, jako u nás. A při ztrátě záruky potom takový nákup přestává být výhodný.

Mimo EU se vyplácí nakupovat spíše dražší věci, u kterých je rozdíl v ceně tak velký, že i případné clo a DPH nenavýší cenu na úroveň srovnatelnou s českou cenou. Pokud chcete mít jistotu a klid v duši, pak je vcelku pohodlné nakupovat v zemích EU. Pro tyto účely lze velice dobře používat například britský eBay.

Před nákupem je tedy velice důležité si promyslet, co chcete nakupovat , kolik to stojí u nás a v zahraničí a jaká je pravděpodobnost poruchy (záruka). Podle toho se pak můžete rozhodovat, kde nakoupíte. Nezapomínejte tedy na ztrátu záruky, riziko vyměření cla a DPH.

Statistiky

Online: 3
Celkem: 2270286
Měsíc: 11325
Den: 379